Advert
Advert

Fidanlar fidanlarla büyüyecek

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 81 ilde aynı anda başlatılan “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz fidan dikti.

Fidanlar fidanlarla büyüyecek
Fidanlar fidanlarla büyüyecek Admin
Bu içerik 691 kez okundu.

Saraydüzü Köyü Gecek Termal bölge ağaçlandırma sahasında gerçekleşen “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi etkinliğine Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Eskişehir Bölge Müdür Yardımcısı Metin Topçu, Bölge Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Harika görüntü

81 ilde aynı anda başlatılan “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” proje etkinliğinde konuşan Vali Mustafa Tutulmaz; “Şuhut ilçemizde benzer bir etkinlikte bulunduk. Orada da fidanlarımızı öğrencilerimizle birlikte yani fidanlarımız ile birlikte toprağa ulaştırdık. İnşallah onların etkileriyle, onların ellerindeki o güzel etkiyle bu fidanlarımız ileride büyük ağaçlar olacak, bu toprakları süsleyecektir. Bugün Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde 81 vilayette ve 900'ün üzerinde ilçede orman oluşturmak üzere fidanlar toprakla buluşturuluyor. Bu çok önemlidir, önemini az önce buraya çıkarken geldiğimiz yolda açık bir şekilde görüyoruz. 1990'lı yıllarda toprakla buluşan fidanlar hemen yan tarafımızda büyük bir ormana dönüşmüş ve harika bir görüntü oluşturmuş durumda” dedi.

Büyük orman olacaklar

Vali Tutulmaz, “Kendim de o orman içerisinde iki kez arabayla bir kez de yürüyerek 3 kez gezdim ve bu gezinti benim adıma son derece keyifli bir zaman geçirmeydi. Bugün toprakla buluşturacağımız fidanlarla bundan 20-30 yıl sonra yine benzer şekilde büyük ormanlar oluşmuş olacak. Anadolu tarihte ağaçlık olarak bilinir, bunu savaşlar dolayısıyla geçmiş tarihi metinlerden anlıyoruz. Ancak zaman içerisinde gerek ısınma amacıyla, gerekse başka amaçlarla bu ormanlar bir şekilde tahrip edildi ve şu anda bilhassa Orta Anadolu’nun içinde bulunduğumuz bölge orman açısından kıt bir noktaya geldi. 2000’li yıllarda başlayan ağaçlandırma kampanyalarıyla ilimizde % 16 olan ormanlık alan şu anda % 20'nin üzerindedir. Kıraç bir konumda olan Afyonkarahisar dikilen bu fidanlarla oluşacak ormanlarla önümüzdeki 20-30 yıllık süreçte artık orman açısından zengin bir il haline gelecek. Bunları dikmek kadar korumak da önemlidir. Bundan sonra onları bir şekilde korursak yeniden aynı sıkıntıları yaşamamak adına bizim için önemlidir” dedi. Konuşmaların sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği ve Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 81 ilde aynı anda başlatılan “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi etkinliği Vali Mustafa Tutulmaz’ın öğrenciler ile birlikte fidan dikimi ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli mola verdi
Bahçeli mola verdi
Hak ettiğimiz yere geleceğiz
Hak ettiğimiz yere geleceğiz