Advert
Advert

Ekim ayı ihracatı arttı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,14; ilk 10 aydaki ihracatın ise geçen yılın ilk 10 ayındaki ihracatına göre yüzde 11,52 arttığını belirtti.

Ekim ayı ihracatı arttı
Ekim ayı ihracatı arttı Admin
Bu içerik 1087 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın Ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Serteser, “İlimizin Ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,14 artmıştır. Geçen yıl Ekim ayında ilimizden yapılan ihracat 27 milyon 162 bin Dolar iken bu yıl Ekim ayında 32 milyon 359 bin Dolar olmuştur. Yılın ilk 10 ayında ihracatımız da yüzde 11,52 artmıştır. Geçen yılın ilk 10 ayında 255 milyon 470 bin Dolar olan ihracatımız, bu yılın ilk 10 ayında 284 milyon 830 bin Dolar olmuştur” dedi.

IRAK, ABD VE ÇİN İLK 3’TE

Afyonkarahisar’dan en çok Irak, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracat yapıldığını kaydeden Serteser, “Ekim ayında ülkeler sırlamasında birinci olan Irak’a yapılan ihracatta artış gerçekleşmiştir. Yüzde 5,7 oranında artan ihracatımızın değeri 7 milyon 969 bin Dolar olmuştur. İkinci sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatımız yüzde 34,8 yükselerek 5 milyon 713 bin Dolar olmuştur. Ekim ayında Çin Halk Cumhuriyeti’ne yüzde 33,4 oranında gerilemesine rağmen, 3 milyon 261 bin Dolar’lık ihracat gerçekleşmiştir. Bu rakam ile Çin, en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke olmuştur” ifadelerini kullandı.

ÇİMENTODA YÜKSELİŞ KAYDEDİLDİ

Ekim ayında yapılan Afyonkarahisar’dan yapılan ihracatta mermer ve yumurtanın yanı sıra çimento ürünlerinin de önemli bir yer tuttuğunu belirten Serteser, şöyle konuştu: “Ekim ayında çoğunluğu mermer olan maden ürünleri sektörü ihracatında gerileme gözlemlenmiştir. Yüzde 3,3 oranında azalan mermer ihracatı 16 milyon 13 bin Dolar olmuştur. 8 milyon 129 bin Dolar ihracat ile tamamına yakını yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü ise, yüzde 8,9 oranında artışla Ekim ayında ikinci sırada yer almıştır. Çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektöründe ise büyük bir artış gerçekleşmiştir. Bu sektörün ihracat değeri 3 milyon 241 bin Dolar olmuştur.” Afyonkarahisar, en çok ihracat yapan iller sıralamasında 2 basamak yükselerek 29’uncu sırada yer aldı. Ahmet IŞIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli mola verdi
Bahçeli mola verdi
Hak ettiğimiz yere geleceğiz
Hak ettiğimiz yere geleceğiz