Bugün - Wednesday, November 22, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Yazar Detayları

Prof.Dr. Şan Öz-Alp

Prof.Dr. Şan Öz-Alp - Süleyman Demirel

Süleyman Demirel
Yazı Tarihi: Tuesday, June 23, 2015

Süleyman Demirel

Rahmetli Demirel'i, adını taşıyan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'ni açarken yaptığı konuşma ile yad ediyorum. Bir nevi veda niteliğindeki bu konuşmayla, geride kalanlara başta Demokrasi, Cumhuriyet, Atatürk olmak üzere, Türkiye'nin bugüne kadar izlediği ve bundan sonrasında takip etmesi gereken ilkeler hakkında yaptığı açıklamalardan, görüşlerini bulabilirsiniz. Bu metin, 50 yılı aşan bir sure bu devlete en üst şekilde hizmet etmiş bir devlet adamının vasiyeti olarak da çok önemli ve değerli bir belge. Demirel'le paylaştıklarım, onun bu ülkeye kattıklarını da önümüzdeki günlerde paylaşmaya çalışacağım.

"Bu 91 yıl zarfında Türkiye Cumhuriyeti, büyük Atatürk’ün gösterdiği yönde önemli gelişmeler sağlamıştır. 91 yıl zarfında büyük bir değişim ve dönüşüm yer almıştır. Gazi Mustafa Kemal’i saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. O’na minnet ve şükran borçluyuz. Bu ebedidir ve her gün söylesek yine de fazla bir şey yapmış olmayız" dedi.

"ATATÜRK’E MİNNET BORCUNUN PEŞİNDEN GİTTİK"

50 yıl bu minnet borcunun peşinden gittiklerini belirten Süleyman Demirel, bugün 7 yıl cumhurbaşkanlığı yapmış bir isim olarak milletin karşısında olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığını zorla birisinin elinden almış değilim. Huzurunuzda 12 seneyi aşan başbakanlık yapmış biri olarak yer alıyorum. Başbakanlığı da kimsenin elinden almış değilim. 22 sene parti başkanlığı, 5 sene muhalefet liderliği, 10 sene yüksek memuriyet yaptım. 50 yılı geçen bir süre. 50 yıl içinde Türkiye ne kazanmış bu hususu milletimize arz etmek istedik. Bu müzeyle dikkatinize getiriyoruz" diye konuştu.

‘VİCDANIM RAHATTIR’

Bugün, kendi adına devletin okullarında okuyarak yetişmiş bir Demirel olarak borcu ödediğine inandığını belirten Süleyman Demirel, "Tümüyle ödenmiş midir, onu millet yapar muhasebeyi. Bizim vicdanımız rahattır. Ömrümüzün tümünü milletin ve devletin hizmetine verdik. Ne yaptık derseniz bu ülkeyi karanlıktan kurtaralım dedik. Türkiye’nin en ücra köylerine ışık götürdük. Gaz lambası yerine elektrik lambası götürdük. Traktörle, kara kağnı ve kara öküzün kavgasını kazandık" diye konuştu.

YENİ BİR TÜRKİYE

Türkiye’nin 1950 yılından 2000 yılına değiştiğini, transforme olduğunu kaydeden Demirel, "Yeni bir Türkiye vardır orta yerde. Bu yeni Türkiye daha da ileriye gitmeli daha da çok şey kazanmalıdır" dedi.

Türkiye’nin 50 yıllık zaman zarfı içinde kendisinin de iktidarda bulunduğu hükümetler döneminde çok şeyler kazandığını aktaran Demirel, askeri darbeler yaşanmasa bu sürecin daha da ileriye taşınabileceğini söyledi. Fakat bu kesintilerden çok dikkatle çıkmayı başardıklarını kaydeden Demirel, şunları söyledi:

"Bizden sonra gelen hükümetler mümkün olduğu kadar onu halkın halletmesi yoluna gitti. Halkın sabrıyla yeniden halka hallettirdi. Bu müzenin kapısında bir sandık görürsünüz. Müzenin adı Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’dir. Neyi kastediyorsunuz demokrasiyle? Ülkenin yönetimini yapacak iktidarlar seçimle gelip seçimle gitmelidir. Kansız, kavgasız el değiştirmelidir. Milletin iradesini, halkın reyiyle gelen heyetler yapmalıdır. Halkın reyi dediğimiz olay halkın milli egemenliğidir. Milli egemenliğin üstün olmasını istiyorsak buna müdahale edilmemelidir. Birinci derecede önemsediğimiz istikrardır. Yani halkın hâkimiyetinin sağlanmasıdır. Bu da sandıktır."

MÜZEDE ZİYARETÇİLERİ SANDIK KARŞILIYOR

Konuşmasına okunan ezan nedeniyle ara veren Demirel, ardından sözlerini sürdürürken seçim sandığının Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin hemen girişine yerleştirildiğini söyledi. Ondan bir adım ötede seçim meydanlarının, halk coşkusunun, meydanların herkesin istediğini söylediği mitinglerin geldiğini belirten Demirel, "O meydanların çıkardığı parlamentoları görürsünüz. Onların çıkardığı hükümetleri görürsünüz. Kurumları, kavramları, kuralları ile münhasıran bir milletin hür iradesiyle yönlendirilmesini görürsünüz" dedi.

"CANLI ÖRNEĞİ BENİM"

Türkiye Cumhuriyeti’nin daha iyi olması için herkese fırsat sunduğunu, bunun en canlı örneğinin de kendisi olduğunu belirten Demirel, şöyle konuştu:

"Bizim yaptığımız en büyük hizmet İslamköy’den bir çocuk çıkıyor, okuyabiliyor. Ben diyorum ki, ’Vatandaşım sen nerelisin?’. ’Çemişgezek’in şu köyündenim.’ ’Senin köyünden, senin çocuğundan da çıkar okur ve mühendis olur. Onunla kalmaz milletvekili olur, bakan olur, başbakan olur, cumhurbaşkanı olur.’ Ben bunu gösteriyorum. Bu cumhuriyet herkese eşit fırsatlar tanır. İşte Demirel’e tanımış. Bir köylü çocuğu.’Herkese fırsat tanınıyor bu fırsatları kullanın’ diyoruz. Bana açık olan her şey sizin çocuklarınıza da açık. Ben bunu söylemeye geldim size. Çocuklarınız ülkeniz hizmetinde rol alsınlar. Önleri açıktır, misali benim."

"YÜZÜMÜZ AÇIK"

Süleyman Demirel, geride bıraktıkları hizmetlerle halkın önünde yüzlerinin açık olduğunu söyledi. Teyit için salona "Öyle değil midir" diye soran Demirel, aldığı büyük alkışın ardından yoksulluk, fukaralık, haksızlıkla ve zulümle mücadelenin hep defterlerinde olageldiğini söyledi.

9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel, konuşmasının sonunda Türkiye’nin bugünkü ve gelecekteki idarecilerine seslendi. "Yola devam" diyen Demirel, Türkiye’nin kalkınmasının ancak demokrasi içinde gerçekleşirse anlamlı olacağını söyledi. Aksi takdirde bir değeri olmayacağını söyleyen Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokrasi sayesinde yapacaksınız. Demokrasi sayesinde eksik kalan hizmetler tamamlanır, yenileri yapılır. Bütün bu hizmetler yapılırken dikkat ettiğimiz şey demokrasi ve Türkiye’nin birliği ve beraberliğinin zedelenmemesidir. Kardeşliğin korunması, kalkınma ancak demokrasi sayesinde olabilir. Hep beraber geleceğin iyi günlerine katkıda bulunalım. Türkiye’nin önünde sıkıntılar vardır. Ama Türkiye’nin önü parlaktır. Hiçbir şekilde kötümserliğe kapılmayalım ve ülkemizin parlak geleceği için aydınlık yollarda yürümeye devam edelim."

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 1700
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
Referandumdan sonra
Sen ne büyükmüşsün Hey Atatürk
Özal’ın büyük ülke planı (2)
Özal’ın büyük ülke planı (1)
AFYON YEMEKLERİ
ALDATILMIYORUZ!
Galiba aldatılıyoruz (2)
GALİBA ALDATILIYORUZ (1)
AKLA İHTİYACIMIZ VAR
MEVLANA’DAN SÖZLER
Süleyman Demirel
Süleyman Demirel
P O L İT İ K A C I L A R I N S E S S İ Z L İ Ğ İ
ANILAR
Diğer Yazarlar

CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
AMATÖRLERE ARA VERİLDİ
ÖLÜM
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
AĞIR METALLER
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
34.YIL
Zaman ne çabuk geçiyor... Daha bi...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
Bir fıtrat dini olanİslam dinihayatın akışınave fı...
Fatih SUSUZ
AMATÖRLERE ARA VERİLDİ
Süper Amatör Ligde heyecan her geç...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5907:3912:5415:3117:5119:18

Wednesday, November 22, 2017
Tarihte Bugün
1617 - Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
1333 - Aşık Paşanın Vefatı
2006 - Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.55