2022 yılında tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Polatlı-Afyonkarahisar kesimini 2021 sonunda, Afyonkarahisar-İzmir kesimini de 2022 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz”

2022 yılında tamamlanacak
2022 yılında tamamlanacak Admin
Bu içerik 494 kez okundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, 2020 merkezi Yönetim bütçe ve 2018 kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı ve milletvekillerine sunum yaptı. Sunum öncesi CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygün ve İstanbul milletvekili Ali Şeker, Tekirdağ Çorlu’da ve Ankara meydana gelen tren kazalarını hatırlattı. AK Parti İzmir milletvekili Yaşar Kırkpınar, CHP milletvekillerinin her gün aynı şeyi yaptıklarını belirterek, tepki gösterdi. Bakan Turhan, 2003 yılından itibaren bakanlık olarak ulaştırma ve haberleşme alanında 757,2 milyar TL yatırım yaptıklarını hatırlatarak, “Yatırım harcamalarında yüzde 62’lik payı ile Karayolu birinci sırada. Yatırımların daha hızlı tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmesi, bizim için son derece önemli. Yatırımlar gerçekleştirilirken alternatif finansman kaynaklarını da kullanıyoruz. Bunun için özel sektörün dinamizmini de harekete geçirdik. Bu şekilde toplam 198,5 milyar TL’lik Kamu Özel İşbirliği projesini başlattık. Söz konusu yatırımların yüzde 77’si tamamlandı. Yapımı devam eden KÖİ projeleri ile birlikte 45,5 milyar TL’lik daha yatırımı ülkemize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Ankara-İzmir 3 saat 30 dakika

Turhan, bin 626 kilometrelik tren hattının yapımına devam ettiklerini belirterek, “Ankara-Sivas YHT hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 94 fiziki ilerleme sağladık.Önümüzdeki günlerde test sürüşlerine başlayıp, 2020 yılı ilk yarısında işletmeciliğe geçeceğiz.Böylece demiryolu seyahat süresi, 12 saatten 2 saate düşecek. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı demiryolunda tüm kesimlerde yapım çalışmalarımız devam ediyor. Polatlı-Afyonkarahisar kesimini 2021 sonunda, Afyonkarahisar-İzmir kesimini de 2022 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Ankara-İzmir arasında 14 saat olan demiryolu seyahat süresini YHT ile 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. 56 km’lik Bursa-Gölbaşı-Yenişehir kesiminde altyapı işlerinde yüzde 73 ilerleme sağladık.Bursa-Yenişehir arasının 2022 yılı sonunda, Bursa-Osmaneli arasının 2023 yılında bitirilmesiyle hem Ankara-Bursa, hem de Bursa-İstanbul yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak. Konya’dan Adana’ya uzanan hızlı tren hattında da önemli ilerleme kaydettik. Konya-Karaman kesiminin 2020, Karaman-Ulukışla kesiminin 2022, Ulukışla-Yenice kesiminin 2025 yılında tamamlanmasını planlıyoruz.Hattın açılmasıyla Konya-Adana arası 5 saat 50 dakikadan, 2 saat 20 dakikaya düşecek. Yüksek Hızlı ve Hızlı demiryolu ağını geliştirirken yeni ve modern garlar da yapıyoruz. Ankara YHT Garı’ndan sonra Konya YHT Garı’nı da 2020 yılının ilk çeyreğinde hizmete alacağız. Şu ana kadar, 11 bin 590 km’lik konvansiyonel ana hatlarımızın yenileme ve komple bakımını tamamladık. Hatlarımızın yüzde 43’ünü elektrikli hale getirdik, yüzde 45’ini sinyalli hale getirdik” bilgilerini verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kediyi itfaiye kurtardı
Kediyi itfaiye kurtardı
Suçüstü yakalandılar
Suçüstü yakalandılar