Madalyaları süpürdüler

Birleşmiş Milletlere bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen 52. Intersteno Kongre ve Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası, İtalya’nın Cagliari Şehrinde 13-19 Temmuz 2019 arasında yapıldı

Madalyaları süpürdüler
Madalyaları süpürdüler Admin
Bu içerik 991 kez okundu.

Şampiyonaya, başta Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Rusya olmak üzere, Avrupa Ülkeleri, Güney Kore dahil olmak üzere 30 ülkeden yüzlerce yarışçı katıldı. 30 Dakikalık Tecrübeliler kategorisi hatasız sürat yarışında dakikada net 156 sözcükle Celal Aşkın, kendisine ait Dünya rekorunu kırarak altın madalya kazandı. Gençler kategorisinde dakikada net 117 sözcükle İlyas Pamukçu Dünya ikincisi, aynı kategoride dakikada net 113 sözcükle Mehmet Kurt Dünya üçüncüsü oldu.

Madalya sayısı arttı

Sesi yazıya çevirme yarışı tecrübeliler kategorisinde Hakan Kurt, dakikada 321 hece ile Dünya Şampiyonu, aynı kategoride Celal Aşkın dakikada 320 hece ile Dünya ikincisi; canlı deşifre yarışı küçükler kategorisinde Onur Demirbaş Dünya şampiyonu; ses deşifre yarışı tecrübeliler kategorisinde Celal Aşkın Dünya ikincisi, Hakan Kurt Dünya üçüncüsü, aynı yarış gençler kategorisinde İlyas Pamukçu Dünya üçüncüsü, Celal Aşkın Kombinede Dünya üçüncüsü oldu. Sonuçda, Türk Milli Klavye Takımımız 1’i Dünya rekoru olmak üzere 3 şampiyonluk, 3 ikincilik ve 4 üçüncülük olmak üzere toplam 10 madalya kazandı. Bu yarış sonucunda Türk Milli Takımı, daha önce yapılan İnternet Şampiyonaları ile birlikte tarih boyunca kazanılan altın madalya sayısını 39’u dünya rekoru olmak üzere 94'dan 97’ye çıkarmış, takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu.

Köse teşekkür etti

INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu Başkanı ve Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse yaptığı açıklamada, “Özetle, İnternet Yarışları ile birlikte Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda toplam 22 madalya kazanan Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımımıza, destek veren Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanlığına, Şuhut Kaymakamlığı’na, Sandıklı Belediye Başkanlığına, Afyonkarahisar’lı işadamlarına teşekkür ederiz. Bilgisayar klavyesinin on parmakla ilkokulun 1. Sınıfının ikinci yarısından itibaren öğretilmesi için mecburi ders olarak konulmasının yararlı olacağı görüşümüzü tekrar burada da belirtmek isteriz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor