ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA YAPIN

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın Açık Uçlu Soru Hazırlama Kursunu ziyaret etti. Kursa katılan öğretmenler ile bilgi alışverişinde bulundu. Yalçın öğretmenlere bazı tavsiyelerde bulundu

ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA YAPIN
ÖĞRENCİLER İÇİN ÇALIŞMA YAPIN Admin
Bu içerik 2674 kez okundu.

Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulunda 5 gün 30 saatlik üç grup halinde devam eden Açık Uçlu Soru Hazırlama Kursunda gönüllü görev alan öğretmenleri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın yapılan puanlama çalışmaları hakkında Müdür Yardımcısı Fatih Akçil'den bilgi aldı. Açılan kursa Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İlköğretim Matematik, Lise Matematik, Fen Bilimleri, Biyoloji, Fizik ve Kimya branşlarından ölçme ve değerlendirme merkezi görevlileri tarafından 3 grup halinde toplam 44 öğretmen katıldı. Kursun içeriğinde kursiyerlere teorik ve uygulamalı eğitimin yanında, ABİDE(Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi), PİSA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) TİMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması) hakkında da kursiyerlere bilgiler veriliyor.

Hedef 2023 vizyonu

2019 yılından itibaren bu eğitimlerin verildiğini belirten Metin Yalçın, "Bakanlığımızın 2023 vizyonunda da belirtilen değişik türden ölçme araçlarının geliştirilmesi ve öğrencilere uygulanması hedefinin olduğunu ayrıca, bu tarz sınavlarda öğrencilerimizin kendilerini daha iyi ifade ettiklerini belirtti. Ayrıca bilindiği üzere eğitim sistemimizde öğrenci merkezi sınavlarında çoktan seçmeli sorular kullanılmaktadır. Ancak çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmasına olanak vermez. Bu tür sorularda seçenekler vardır ve öğrencilerden seçenekler arasında tercih yapmaları beklenir. Bu nedenle bu tür sorularla öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey zihinsel özelliklerinin ölçülmesi zordur. Öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmek için açık uçlu soruların kullanımı daha uygundur. Çünkü açık uçlu sorular öğrencilere düşünme ve kendi cevabını oluşturma olanağı vermektedir. Bu eğitimi alan öğretmen sayısı arttıkça sınıflarımızda farklı türden soruları gören öğrenci sayısında artacak öğrencilerimizin farklı soru türleri kullanılarak değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğretmenlerimizden aldıkları bu eğitim sonucunda önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ilimizdeki öğrencilerimiz için çalışmalar yapmalarını isteyerek ziyaretini sonlandırdı.

ODAK HABER/RABİA GÜZBEY

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı