Öğretmenleri ziyaret etti

Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu'nda İl Ölçme Değerlendirme Merkezinin ABİDE -10 Puanlama Çalıştayı'na İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Akçil ve ABİDE - 10 puanlamasında görev alan öğretmenler katıldı.

Öğretmenleri ziyaret etti
Öğretmenleri ziyaret etti Admin
Bu içerik 2668 kez okundu.

ABİDE - 10 puanlamasında görev alan öğretmenleri ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın,   yapılan puanlama çalışmaları hakkında İl Ölçme Değerlendirme Merkezi personelinden bilgi aldı. ABİDE Projesiyle farklı soru türleri kullanılarak öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerine sahip olma durumlarının belirlenmesi amaçlanmakta. Bunun sonucunda da ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme sisteminin kurulması planlanmakta.

Daha iyi eğitim için

25 Nisan 2019 tarihinde ülke genelinde pilot olarak uygulanan ABİDE-10 uygulamasının ikinci aşaması olan puanlama çalışmasını yürüten öğretmenlerle buluşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın; "Bilindiği üzere eğitim sistemimizde öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarında çoktan seçmeli sorular kullanılmaktadır. Ancak çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmasına imkân vermez. Bu tür sorularda seçenekler vardır ve öğrencilerden seçenekler arasında tercih yapmaları beklenir. Bu nedenle bu tür sorularla öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey zihinsel özelliklerinin ölçülmesi zordur. Öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmek için açık uçlu soruların kullanımı daha uygundur. Çünkü açık uçlu sorular öğrencilere düşünme ve kendi cevabını oluşturma imkânı vermektedir" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, öğretmenlerimizin yaptıkları çalışmanın bir kişi veya bir kurum adına olmadığını, bakanlık adına olduğunu, öğrencilerin daha iyi eğitim almalarına hizmet eden bir kamu hizmeti olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı