Çakallar tırnakladı

Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün tütün ürünlerine sessiz sedasız yapılan zammı sert sözlerle eleştirdi. Başkan Üstün, “Esnafımızın cebindeki parayı tabir caiz ise çakallar tırnaklamıştır”

Çakallar tırnakladı
Çakallar tırnakladı Admin
Bu içerik 1993 kez okundu.

Sigaraya yapılan zammı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile eleştiren Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Cengiz Üstün, “Beklenildiği gibi sigaraya gelecek olan zam bugün sabahleyin uygulandı. Sadece bir sigara grubunun yüzde 20 zammı anında uygulamasıyla bakkalımız yine rafını koruyamamış sermayeden yemiştir. Yani cebindeki parayı tabir caiz ise çakallar tırnaklamıştır. Bilindiği gibi bakkalın sigara siparişleri internet yolu ile verilmekte idi. Dün verdiğimiz siparişler normal satışımız kadar olup burada ne kadar sigara ve bu kadar tutar karşılığını onay vermemize rağmen bugün zamlı fiyattan geçmesiyle bu firmanın bakkalın rafındaki sigarayı eksiltmesi ve cebindeki parayı almasından hiçbir farkı yoktur”

Ticari ahlaka uymuyor

Başkan Üstün, “Bu toptancı firmalar teminat vermek suretiyle belli miktarlarda stokları olur ve zam söz konusu olduğunda her bakkalın sattığı kadarıyla zamsız fiyat geçmeleri gerekir. Oysaki sadece bir firmanın bu şekilde uyanıklık yapıp bir gün önce siparişleri onaylamasına rağmen zamlı fiyattan satış yapması ne ticari ahlaka nede ticari adalete uygundur. Bu arada diğer sigara dağıtıcılarını da ayırarak kendilerine teşekkür ediyorum. Bu işin peşini bırakmayacağız. Her seferinde bu şekilde haksız rekabete maruz kalan bakkal esnafımızın aciz olmadığını ve neler yapabileceğini birlik ve beraberlik içerisinde herkese göstereceğiz.

Yerli milli ekonomi

Devlet büyüklerine seslenen Başkan Üstün, “Buradan ilgili firmaya sesleniyorum; Yanlıştan dönün en azından onayladığınız siparişleri ve sözünüzü yerine getirin. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum; Eğer bir hukuksuzluk varsa bunun üzerinde gidin ve kim yada kimler bunu yapıyorsa gereken cezasını verin. Doğru olarak sebze meyve fiyatlarına müdahale eden ve nispeten başarılı olan müdahaleler yapılmışken asıl 300 milyar dolarlık bir pazarı ilgilendiren perakende yasasını da bir an önce çıkartın. Çakallara vurgunculara artık dur deme vakti geldi geçiyor bile. Herşey milli ve yerli ekonomi için. Saygıdeğer Afyonkarahisar esnafı ve halkımıza duyurulur”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı