İlaç merkezi olacağız

MÜSİAD tarafından düzenlenen Vizyoner Anadolu Buluşmaları programı geniş bir katılımla ilimizde yapıldı

İlaç merkezi olacağız
İlaç merkezi olacağız Admin
Bu içerik 2055 kez okundu.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Vizyoner Anadolu Buluşmaları akşam yemeğine Vali Mustafa Tutulmaz, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Güven, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İlimiz Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, işadamları, MÜSİAD Şube Başkanları ve üyeleri katıldı. Programda sırasıyla MÜSİAD Şube Başkanı Ahmet Karakol, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Güven birer konuşma yaptılar.

Büyük bir potansiyel var

Programda son konuşmayı yapan Vali Mustafa Tutulmaz; “Öncelikle böyle güzel bir konuda ilimizi yakından ilgilendiren bir konuda MÜSİAD ailesini ilimizde misafir etmekten ve onlarla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Kendilerine de hoş geldiniz diyorum. Toplantılarda görüşülen iki konuda ilimizin bundan sonraki lokomotifi olabilecek alanlardır. Her iki alanda da ilimiz büyük bir potansiyele sahiptir. İlaç Sanayi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulması bu konulara itici bir güç olacaktır. İlaç Sanayi'nde tıbbi aromatik bitkiler ile ilgili bir tesisin bulunması ve bu kültürün ağır ağır ilimizde oluşmaya başlamış olması, diğer yandan Alkaloid Fabrikasının da yine dünyada ender fabrikalardan biri olarak ilimizde bulunuyor olması ve üniversitenin de bunda istekli olması nedeniyle bizim ilaç sanayinde önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu göstermektedir. Bunu da inşallah MÜSİAD’ın değerli yatırımcılarıyla beraber işbirliği içerisinde faaliyete geçirerek ilimizi önemli bir ilaç merkezi haline getireceğiz. İlaç alanı dünyada şu anda en fazla para harcanılan alanlardan birisidir. Onun için ilacın ilimizde üretilecek olması ve belli bir merkez haline gelecek olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Önemli iller arasındayız

Termalin İlimiz için büyük bir zenginlik olduğunu ifade eden Vali Tutulmaz; “Termal bizim gerçekten tarihten bu tarafa gelen en büyük zenginliğimiz. Biz şu anda termalin her şeyinden faydalanan bir il konumundayız. Suyu yerden çıkarıyoruz ilk olarak elektrik enerjisi üretiyoruz. Daha sonra bunu seralarda kullanıyoruz. Bu arada ilimizde 1200 dönüm Termal seranın olduğunu ifade etmek isterim. Ayrıca ilimizin önemli bir kesiminin ısıtmasında kullanıyoruz. Termal otellerde termal turizm amaçlı kullandığımız termal kaynaklarımızı Üniversitemiz bünyesinde ve birkaç sağlık alanında da kullanılıyoruz. AFSU Sağlık Bilimleri Üniversitemizin 150 yatak kapasiteli tesisi neredeyse 9 aya kadar bir sürede randevu verilebiliyor. Bu da önemli bir oranda bu alanda boşluk olduğunu ve talebin olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki 5 - 10 yıllık süreçte Afyonkarahisar denince sağlık alanında da önemli iller arasında olan bir konuma gelmiş olacağız. Zaten termal denince Afyonkarahisar akla geliyor ” dedi.

Hedef 75 bin yatak

İlimizin termal turizm alanında da önde olan illerden birisi olduğunu ve bu anlamda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygun durumda olduğunu ifade eden Vali Tutulmaz; “Termal turizmde yatak kapasitemiz şu anda 26 bin. Bunun işte apartlardan başlayarak 5 yıldızlı otellere kadar değişik düzeylerde, seviyelerde ve değişik bütçelere uygun olarak 26 bin yatak kapasitemiz var. 10 bin kapasitelik bir yatırımda şu anda proje aşamasında olanlar ve devam edenler var. 36 binlik bir potansiyel şu anda var. Kalkınma Planlarında bu sayı ise 75 bin. Yani önümüzde bizim en az bu kadar daha yatırıma fırsat olduğunu gösteriyor. Yine bu türlü yatırımların yurtdışından da misafirleri kabul edebilmemiz ve onlara ulaşabilmemiz adına tanıtım ve belirli ağlara katılmayı da zorunlu gördük ve Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne bu hafta itibariyle üye olmuş durumdayız. Bunun bize sağlayacağı şey nedir; Artık biz bir ağın içerisindeyiz. Termal Kentler ağı içerisindeyiz ve bu bize artık bir sertifika anlamına geliyor” dedi. Program karşılıklı hediye verilmesi ve günün anısına toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı