Üniversiteler projelerle yarışır

Afyon Kocatepe Üniversitesi koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Eskişehir Sanayi Odası tarafından Kocatepe Staj Konsorsiyumu protokolü imzalandı.

Üniversiteler projelerle yarışır
Üniversiteler projelerle yarışır Admin
Bu içerik 242 kez okundu.

AKÜ Senato Salonunda gerçekleştirilen imza törenine AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Çolak, AKÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) Müdürü Prof. Dr. Ayhan Erol, Dumlupınar Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Oktay Şahbaz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi UİB Koordinatörü Doç. Dr. Ramazan Erdağ, Anadolu Üniversitesi UİB Müdür Yardımcısı Öğr. Grv. Gamze Alper ile üniversite temsilcileri katıldı.

Üniversiteler rekabet içinde

Üniversitelerin rekabet içerisinde olduğu Dünya ve Türkiye’de projelerle yarışıldığını ifade eden Erol, Kocatepe Staj Konsorsiyumu hakkında şu bilgileri paylaştı: “2 yıl önce başlatmış olduğumuz konsorsiyumlar vardı. Bunlar Anadolu Staj Konsorsiyumu ve Uşak New Horizons Konsorsiyumu, bu konsorsiyumların bu yıl içerisinde kapanmasını yapacağız. Akabinde de yeni iki tane kabul edilen staj konsorsiyumlarımız devam edecektir.  Anadolu Staj Konsorsiyumumuz Anadolu Üniversitemizin koordinatörlüğündedir. Osmangazi Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Eskişehir Sanayi Odası ortaklığında yürütülmekteydi. Bu projemiz gayet başarılı bir şekilde devam etti ve sonuçlanması yakın zamanda olacaktır”

3 büyük proje

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise Afyon Kocatepe Üniversitesinin ulusalarasılaşmaya büyük önem veren bir kurum olduğunu söyledi. Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi vasıtasıyla sürekli aktif ve üretken bir mantıkla faaliyetlerine hareket ettiklerini ifade eden Solak, “Üniversitemiz bu süreçte mesafe alabilmek için çeşitli programları dikkatli bir şekilde yürütmektedir. Bunlardan ilki Erasmus değişim programıdır. Bu program çerçevesinde KA103, KA107 ve Erasmus staj konsorsiyumları olmak üzere üç büyük projeyi başarı ile yürütmekteyiz. KA103 projesi Avrupa Birliği üyesi ülkeleri ile yapılan bir projedir.  Bu proje kapsamında halen 170 dolayında ikili anlaşmamız mevcut olup 2017-2018 eğitim öğretim yılında karşılıklı 88 öğrenci ile 53 öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmiştir” dedi.

Üniversite ve sanayi bir arada

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ise üniversite ve sanayinin işbirliği içinde olduğunu söyledi. Gören, “Güzel bir ortam, güzel ortamın sebepleri ile de bundan hem öğrencilerimiz hem de öğretim elemanlarımız projeden faydalanacaklar. Artı sahadan üniversite dışından ortaklar var. Bu da aynı zamanda üniversite ile sanayinin bir arada olduğunun göstergesidir. Olayın başka bir boyutu da komşu iller ve üniversiteler arasında diyalog ortamı ve iletişimi sağlamasıdır. Bu tür staj kültürünün kurumsal olarak tüm bireylere aktarılması noktasında bir kültür sağladığı için de avantajlı ve güzel bir toplantı geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

21 firma 5 milyon TL hizmet

Daha sonra konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise ulusalarasılaşmaya ve Avrupa Birliği projelerine çok önem verdiklerini ifade etti. Projeler ile ilgili bilgiler veren Serteser, “Halen iki UR-GE projesini ve 1 KOBİ Akademisi adı altında Avrupa Birliği projesini yürütüyoruz. Aynı zamanda KOBİ Hastanesi isimli bir Avrupa Birliği projesinin de ön elemelerini kazandık. İnşallah projeyi de kazanacağız. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliğine de önem veren bir ticaret ve sanayi odasıyız. Sayın Hocamız ile birlikte bir buçuk sene önce Teknoparkı kurduk. 21 firma burada çalışıyor. Aşağı yukarı 5 milyon liraya yakın hizmet üretildi. Ayrıca binalarını yapacağız ve sanayicilerimize tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konsorsiyum ortaklarının görüşlerini bildirmesinin ardından protokol imzalandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Parke taşını altın diye sattılar
Parke taşını altın diye sattılar
Albay Çömez İscehisar’da
Albay Çömez İscehisar’da