Advert
Advert

Termalden 4 mevsim çiçek

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçe Belediyesi, iştiraki olan Sandıklı Jeotermal Enerji (SANJET) destekleri ile termal seralarda yılın 4 mevsimi çiçek üretimine başladı.

Termalden 4 mevsim çiçek
Termalden 4 mevsim çiçek Admin
Bu içerik 739 kez okundu.

Seranın ısınması, konutları ısıtan atık sıcak su ile sağlanıyor. Serada dört mevsim boyunca her mevsime uygun 600 bin adet çiçek yetiştiriliyor. Yetiştirilen çiçekler belediye tarafından cadde ve sokaklarda yapılan düzenleme çalışmasında kullanılıyor. Belediye Başkanı Mustafa Çöl, SANJET olarak ilçede konutları ısıttıkları atık suları kullanarak bir çiçek serası inşa ettiklerini belirtti. Çöl, "Bin metrekarelik bir alanda yılda yazlık, kışlık, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 4 defa çiçek üretimi yapıyoruz. Bütün çiçeklerimizi kendimiz üretebiliyoruz” dedi.

600 bin çiçek üretiliyor

Başkan Çöl, “Toplamda 4 defa ürün alabildiğimiz serada 600 bin adet çiçek üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Bu da Afyon genelinin peyzaj çalışmasına hitap etmektedir. Hatta çevre illere de buradan katkı sağlayabileceğiz. Maliyet olarak bize hiçbir maliyeti yok. Isıtmadan dönen suyumuzu kullanıyor, sonra yer altına tekrar veriyoruz. Şuan için satış yapmıyoruz. Ama bunun için ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Biz şuan ürettiğimiz çiçekleri Sandıklı’nın peyzaj çalışmasına kullanıyoruz. İstasyon caddesindeki çiçeklerimizin tamamı burada üretildi. Önümüzde ki süreçte kamda değer sağlayarak satışını da gerçekleştireceğiz” dedi.

Sandıklı SANJET Mustafa Çöl Sandıklı Belediyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son gün 28 Şubat
Son gün 28 Şubat
EHTTA’ya üye olduk
EHTTA’ya üye olduk