Bugün - Thursday, September 20, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Muhteşem bir milletiz

Bakan Eroğlu, 1. Türk Tarihi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girmesini bir kişinin yani Enver Paşa’nın hevesinden dolayı olduğunu kaydederek, “1.Dünya Harbi’ne niye girdik? Girmemizin sebebi orada bir kişinin devlet yerine kendi hevesini tatmin etmek için verdiği bir karar neticesinde oldu” dedi.

Siyaset Haberi - Friday, October 20, 2017 - 09:41
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen ve Türkiye’nin bir çok üniversitesinden rektör ve akademisyenlerin katıldığı 1. Türk Tarihi Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Anayasa Mahkemesi üyelerinden Celal Mümtaz Akıncı’nın da katıldığı sempozyumda konuşan Bakan Eroğlu, Türkler de devletin önemine vurgu yaparak bu yüzden de tarih boyunca Türklerin çok sayıda devlet kurarak geniş bir coğrafyada hüküm sürdüklerini ifade etti. Bakan Eroğlu, “Türkler de devletin önemi çok büyük ama Türkler gerçekten büyük bir millet. Türklerin tarihi olmadan dünya tarihi yazılamaz. Çünkü bakın tarihte Türkler 120 civarında devlet kurmuş ve hiçbir millet yoktur ki farklı coğrafyalar da hükümdarlık sürsün. Bakın Çin Seddi’nden ta Viyana kapılarına kadar, Ukrayna’dan, Orta Afrika’ya kadar hükümdarlık sürmüş gerçekten muhteşem bir milletiz. Bende gerçekten bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumuz belirtmek isterim” diye konuştu.

Bizde devlet önemlidir

Konuşmasında daha sonra devletin önemi üzerinden 15 Temmuz hain darbe girişimine vurgu yapan Bakan Eroğlu şunları söyledi:“Hakikaten devlet bizde o kadar önemli ki bütün insanlar fani olduğunu bilir, ama devlet için ebedi olduğuna dair bir sıfat kullanır, bizde devlet önemlidir. Her konuşmamızda da şunu söyleriz, ‘Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.’ Dolayısı ile devlet olmadan milletin yaşaması mümkün değil. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi daha da güçlendirdiğimiz müddetçe bizim töremizi kimse bozamaz ve devletimizi de hiç kimse yıkamaz. Hakikaten 15 Temmuzda da bunu bütün millet gösterdi, hakikaten ben şunu söylüyorum, ‘15 Temmuz milletimizin sadece kendi tarihine değil dünya tarihine yazdığı bir kahramanlık destanıdır.’ Devletine sahip çıktığının en güzel bir destanıdır. Gelecek nesillere tarihimizi öğretmezsek nesilleri kaybederiz. Dolayısı ile mazisini bilmeyen gelecekte destan yazamaz, tarihini bilmek bu bakımdan önemli.”

Enver Paşa’dan örnek

Konuşmasında son olarak devlet yönetimi ve devlet aklı konusuna değinen Bakan Eroğlu, 1. Dünya Savaşı üzerinden Enver Paşa’yı eleştirdi. Savaşa girilmemesi gerekirken bir kişinin hevesi yüzünden dünya harbine girildiğini anımsatan Bakan Eroğlu, “1.Dünya Harbi’ne niye girdik? Girmemizin sebebi orada bir kişinin devlet yerine kendi hevesini tatmin etmek için verdiği bir karar neticesinde girdik. Nereden nereye. 5 milyon metrekareden 200 bin metrekareye inmişti sınırlar. O da nasıl oldu? O zaman 1. Dünya Harbi başlamış, tabi Alman 2 zırhlı gemisi Goben ve Breslau Çanakkale Boğazı’ndan girmek istiyor, tabii orada Sultan Abdülhamit’in yaptırdığı muhteşem bataryalar var ve oradan geçmesi mümkün değil. Nitekim biliyorsunuz milletimizi 1915’te Çanakkale geçilmez destanı yazdı. Enver Paşa’ya geliyor Alman sefiri diyor ki, ‘Bizim gemileri batıracaklar ne olur geçsinler.’ Enver Paşa tabi bu Goben ve Breslau gemilerini Yavuz ve Midilli isimleri takılıyor gemide ki Alman askerlerinin kafasına fes geçiriyor. Neticede İstanbul’a geldikten sonra Karadeniz’e çıkıp Sivastopul’u bombalıyorlar. Neticede 1. Dünya Harbine girmememiz gerekirken, girmek işte burada tarih şuurunun olmaması ve devlet aklının olmaması neticesinde girdik. Enver Paşa o zaman Genelkurmay Başkanı, Vezir-i Azama diyor ki, ‘2 tane nur topu gibi yavrumuz oldu.’ Düşünebiliyor musunuz, kendisi karar vermiş ve neticede harbe girdik” dedi.

Büyük katkı sağlıyor

Vali Mustafa Tutulmaz ise konuşmasında, “İlimiz her geçen gün bu tür kongrelerin merkezi olma yolundadır. Geçen hafta Bolvadin İlçemizde bir sempozyumumuz vardı, bugün buradayız Yarın da yine üniversitemizin Türk Dili ile ilgili bir çalıştayı var. Bu tür etkinlikler ilimizin tanıtımına ve gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Tarih tekerrürdür derler, ders aldığımız zamanda tekerrür etmeyeceğini söylerler. Bu geçmişten beri de bu şekilde kabul edilmiştir. Bizim bu tür sempozyumlar ile işte tekerrür etmeyecek tedbirleri alabilmemize vesile olacak sonuçlarla bu sempozyumlardan çıkmayı arzu ve ümit ediyoruz. İlimizin zenginliğinin, ilimizin kalkınmasının tarihle yakından bağlantılı olduğunu biliyorum. Çünkü bugün son devletimizin temelleri bir şekilde ilimiz sınırlarında atılmıştır. Şu anda içinde bulunduğumuz topraklarda büyük savaşlar olmuş ve ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli bu topraklarda atılmıştır. Bunun bilinci içerisinde olmamız lazım. Türkiye'nin sadece bir Türkiye olmadığını bilmemiz lazım. Devlet aklını, devlet anlayışını devlet düşüncesini her zaman iyi bir şekilde uygulamanız lazım” dedi.

Devlette kurallar vardır

“Her devlette kurallar var. Ancak iyi işleyen devletler, kurallara uyan devletlerdir” diyen Vali Tutulmaz, “Az önce değerli hocamız 15 Temmuz’un devletin bir yönüyle iyi çalışmamasının bir sonucu olarak ortaya çıktığını ifade etti. Ben aynı zamanda şunu diyorum. 15 Temmuz darbe girişimini çok kısa sürede atlatmanızda yine aslında devletimizin iyi çalışmasının bir sonucudur. Batı ülkelerinde bizim gibi bir sıkıntıyı ve problemleri Cuma günü yaşadıktan sonra Pazartesi günü hiçbir şey olmamış gibi kamu kurumlarının çalışıyor olması devletimizin aslında tarihten beri gelen gücünün bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Devletimize sahip çıkarak güçlü olmamız lazım. Bunun yolu da hepimizin görevimizi en iyi şekilde yapmamızdan geçmektedir. Bu sempozyumun ilimizde hazırlanmasına vesile olan değerli Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bütün katılımcılara da ilimize geldikleri için hoş geldiniz diyorum. İnşallah bu sempozyum ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olur. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Katılım yoğun oldu

Konuşmaların ardından"Osmanlı Fermanları ve Beratlar" isimli serginin açılışını yaptı sonrasından ise sempozyumun 1. oturumu yönetti. Öte yandan sempozyuma Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen ve daire müdürleri de katıldı. Sempozyumun 21 Ekim’e kadar çeşitli oturumlar halinde süreceği öğrenildi.

Anahtar Kelimeler: Bakan, Eroğlu, 1, Türk, Tarihi, Sempozyumu’nda, yaptığı, konuşmada, Osmanlı, D,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 679
 
Diğer Siyaset Haberleri
Polemikle ünlü olmaya kalkmasın”
Özkaya müjdeyi verdi
Kenetlenmeliyiz

Kenetlenmeliyiz
Seçim çalışmaları sürüyor
Notlarınızı unutmayın
Yaşayan abideler
Bakan Eroğlu tedavi görüyor
Diğer Başlıklar

Hostes bulamıyoruz
Gençler Ebru öğrendi
Her zaman yanınızdayız
İşbirliği güçlenecek
Vali Tutulmaz hızlı başladı
Çalışmaları anlattılar
Hayırlı işler diledi
Hiç boş kalmıyor
Öğretmen başkana ziyaret
Yeni oyuncular aranıyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
"Acı" sorular
Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüşt&...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Mustafa Özkal
PAPAĞAN HAFIZ OLSA..
PAPAĞAN HAFIZ OLSA.. Bir kaç hafta &o...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Ramazan DEMİR
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ? Semavi dinler d&uu...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
622 - Peygamberimizin (s.a.v.)'in hicret esnasında Kubâ'ya gelişi
1922 - Bozcaada, Bayramiç, Mihaliççık ve Sivrihisar'ın kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
3.16