Bugün - Wednesday, November 22, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

Muhteşem bir milletiz

Bakan Eroğlu, 1. Türk Tarihi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girmesini bir kişinin yani Enver Paşa’nın hevesinden dolayı olduğunu kaydederek, “1.Dünya Harbi’ne niye girdik? Girmemizin sebebi orada bir kişinin devlet yerine kendi hevesini tatmin etmek için verdiği bir karar neticesinde oldu” dedi.

Siyaset Haberi - Friday, October 20, 2017 - 09:41
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen ve Türkiye’nin bir çok üniversitesinden rektör ve akademisyenlerin katıldığı 1. Türk Tarihi Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Anayasa Mahkemesi üyelerinden Celal Mümtaz Akıncı’nın da katıldığı sempozyumda konuşan Bakan Eroğlu, Türkler de devletin önemine vurgu yaparak bu yüzden de tarih boyunca Türklerin çok sayıda devlet kurarak geniş bir coğrafyada hüküm sürdüklerini ifade etti. Bakan Eroğlu, “Türkler de devletin önemi çok büyük ama Türkler gerçekten büyük bir millet. Türklerin tarihi olmadan dünya tarihi yazılamaz. Çünkü bakın tarihte Türkler 120 civarında devlet kurmuş ve hiçbir millet yoktur ki farklı coğrafyalar da hükümdarlık sürsün. Bakın Çin Seddi’nden ta Viyana kapılarına kadar, Ukrayna’dan, Orta Afrika’ya kadar hükümdarlık sürmüş gerçekten muhteşem bir milletiz. Bende gerçekten bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumuz belirtmek isterim” diye konuştu.

Bizde devlet önemlidir

Konuşmasında daha sonra devletin önemi üzerinden 15 Temmuz hain darbe girişimine vurgu yapan Bakan Eroğlu şunları söyledi:“Hakikaten devlet bizde o kadar önemli ki bütün insanlar fani olduğunu bilir, ama devlet için ebedi olduğuna dair bir sıfat kullanır, bizde devlet önemlidir. Her konuşmamızda da şunu söyleriz, ‘Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.’ Dolayısı ile devlet olmadan milletin yaşaması mümkün değil. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi daha da güçlendirdiğimiz müddetçe bizim töremizi kimse bozamaz ve devletimizi de hiç kimse yıkamaz. Hakikaten 15 Temmuzda da bunu bütün millet gösterdi, hakikaten ben şunu söylüyorum, ‘15 Temmuz milletimizin sadece kendi tarihine değil dünya tarihine yazdığı bir kahramanlık destanıdır.’ Devletine sahip çıktığının en güzel bir destanıdır. Gelecek nesillere tarihimizi öğretmezsek nesilleri kaybederiz. Dolayısı ile mazisini bilmeyen gelecekte destan yazamaz, tarihini bilmek bu bakımdan önemli.”

Enver Paşa’dan örnek

Konuşmasında son olarak devlet yönetimi ve devlet aklı konusuna değinen Bakan Eroğlu, 1. Dünya Savaşı üzerinden Enver Paşa’yı eleştirdi. Savaşa girilmemesi gerekirken bir kişinin hevesi yüzünden dünya harbine girildiğini anımsatan Bakan Eroğlu, “1.Dünya Harbi’ne niye girdik? Girmemizin sebebi orada bir kişinin devlet yerine kendi hevesini tatmin etmek için verdiği bir karar neticesinde girdik. Nereden nereye. 5 milyon metrekareden 200 bin metrekareye inmişti sınırlar. O da nasıl oldu? O zaman 1. Dünya Harbi başlamış, tabi Alman 2 zırhlı gemisi Goben ve Breslau Çanakkale Boğazı’ndan girmek istiyor, tabii orada Sultan Abdülhamit’in yaptırdığı muhteşem bataryalar var ve oradan geçmesi mümkün değil. Nitekim biliyorsunuz milletimizi 1915’te Çanakkale geçilmez destanı yazdı. Enver Paşa’ya geliyor Alman sefiri diyor ki, ‘Bizim gemileri batıracaklar ne olur geçsinler.’ Enver Paşa tabi bu Goben ve Breslau gemilerini Yavuz ve Midilli isimleri takılıyor gemide ki Alman askerlerinin kafasına fes geçiriyor. Neticede İstanbul’a geldikten sonra Karadeniz’e çıkıp Sivastopul’u bombalıyorlar. Neticede 1. Dünya Harbine girmememiz gerekirken, girmek işte burada tarih şuurunun olmaması ve devlet aklının olmaması neticesinde girdik. Enver Paşa o zaman Genelkurmay Başkanı, Vezir-i Azama diyor ki, ‘2 tane nur topu gibi yavrumuz oldu.’ Düşünebiliyor musunuz, kendisi karar vermiş ve neticede harbe girdik” dedi.

Büyük katkı sağlıyor

Vali Mustafa Tutulmaz ise konuşmasında, “İlimiz her geçen gün bu tür kongrelerin merkezi olma yolundadır. Geçen hafta Bolvadin İlçemizde bir sempozyumumuz vardı, bugün buradayız Yarın da yine üniversitemizin Türk Dili ile ilgili bir çalıştayı var. Bu tür etkinlikler ilimizin tanıtımına ve gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. Tarih tekerrürdür derler, ders aldığımız zamanda tekerrür etmeyeceğini söylerler. Bu geçmişten beri de bu şekilde kabul edilmiştir. Bizim bu tür sempozyumlar ile işte tekerrür etmeyecek tedbirleri alabilmemize vesile olacak sonuçlarla bu sempozyumlardan çıkmayı arzu ve ümit ediyoruz. İlimizin zenginliğinin, ilimizin kalkınmasının tarihle yakından bağlantılı olduğunu biliyorum. Çünkü bugün son devletimizin temelleri bir şekilde ilimiz sınırlarında atılmıştır. Şu anda içinde bulunduğumuz topraklarda büyük savaşlar olmuş ve ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli bu topraklarda atılmıştır. Bunun bilinci içerisinde olmamız lazım. Türkiye'nin sadece bir Türkiye olmadığını bilmemiz lazım. Devlet aklını, devlet anlayışını devlet düşüncesini her zaman iyi bir şekilde uygulamanız lazım” dedi.

Devlette kurallar vardır

“Her devlette kurallar var. Ancak iyi işleyen devletler, kurallara uyan devletlerdir” diyen Vali Tutulmaz, “Az önce değerli hocamız 15 Temmuz’un devletin bir yönüyle iyi çalışmamasının bir sonucu olarak ortaya çıktığını ifade etti. Ben aynı zamanda şunu diyorum. 15 Temmuz darbe girişimini çok kısa sürede atlatmanızda yine aslında devletimizin iyi çalışmasının bir sonucudur. Batı ülkelerinde bizim gibi bir sıkıntıyı ve problemleri Cuma günü yaşadıktan sonra Pazartesi günü hiçbir şey olmamış gibi kamu kurumlarının çalışıyor olması devletimizin aslında tarihten beri gelen gücünün bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Devletimize sahip çıkarak güçlü olmamız lazım. Bunun yolu da hepimizin görevimizi en iyi şekilde yapmamızdan geçmektedir. Bu sempozyumun ilimizde hazırlanmasına vesile olan değerli Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bütün katılımcılara da ilimize geldikleri için hoş geldiniz diyorum. İnşallah bu sempozyum ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olur. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Katılım yoğun oldu

Konuşmaların ardından"Osmanlı Fermanları ve Beratlar" isimli serginin açılışını yaptı sonrasından ise sempozyumun 1. oturumu yönetti. Öte yandan sempozyuma Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen ve daire müdürleri de katıldı. Sempozyumun 21 Ekim’e kadar çeşitli oturumlar halinde süreceği öğrenildi.

 
Anahtar Kelimeler: Bakan, Eroğlu, 1, Türk, Tarihi, Sempozyumu’nda, yaptığı, konuşmada, Osmanlı, D,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 305
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
ACIRSANIZ ACINACAK HALE GELİRSİNİZ
Ziyaretçisi bitmiyor
İYİ Parti’ye geçen Belediye Başkanları iddialı konuştu; Afyon İYİ olacak

İYİ Parti’ye geçen Belediye Başkanları iddialı konuştu; Afyon İYİ olacak
Türkiye artık bedel ödemeyecek
İYİ Parti’ye Erdal Gümüş
Eşitsizlik perçinlenir
Bal ormanları kuracağız
Diğer Başlıklar

34.YIL
GiTSiN RESiM GELSiN KiMLiK
Botanik bahçe görmek için KAMBOÇYA'ya gitmiş
İMZA ATTIM BAŞIMI YAKTIM
ZAFER HAVALİMANINDA REZİLLİK
BÜTÇE 20 MİLYAR TL
YERLİ OTOMOBİLİN ÜRETİMİNE TALİBİZ
Dinar evinde kükredi
TINAZTEPE'DEN ÜÇLÜK ATIŞ
ARENA SARI LACİVERT
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
34.YIL
Zaman ne çabuk geçiyor... Daha bi...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
Bir fıtrat dini olanİslam dinihayatın akışınave fı...
Fatih SUSUZ
AMATÖRLERE ARA VERİLDİ
Süper Amatör Ligde heyecan her geç...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5907:3912:5415:3117:5119:18

Wednesday, November 22, 2017
Tarihte Bugün
1617 - Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
1333 - Aşık Paşanın Vefatı
2006 - Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.73