Bugün - Tuesday, November 21, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

DOĞA AFYON İÇİN BİR ŞANS (1)

DOĞA KOLEJİ’nin İlimizdeki kampüsü 4.

Söyleşi Haberi - Monday, September 18, 2017 - 11:25
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

DOĞA KOLEJİ’nin İlimizdeki kampüsü 4. Yılında. Eğitim Türkiye için çok önemli. FETÖ’nün okullarının ve dersanelerinin kapatılması sonrasında eğitim konusuna özel sektörün ilgi göstermesi için AK Parti Hükümeti elinden geleni yapmakta. Eğitime özel sektörün yatırım yapması aslında ticari açıdan pek rantabıl değil. Çünkü eğitime yapacağınız yatırımı, başka bir sektöre, mesela ‘inşaat’ alanına yapsanız eğitim’den kazanacağınızın üç misli kazancı kısa sürede elde edebilirsiniz. Hele bir de tarla alıp, önce araziye çevirip üstüne de kimsenin alamadığı ölçüde bir yapılaşma iznini aldınız mı, kazancınız bir anda on misline çıkabilir.
Bunun örneklerini görmek isterseniz şöyle etrafınıza bir bakın yeter... Bu konuya önümüzdeki günlerde değiniriz. HHH Doğa Afyonkarahisar Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Avcı uzunca bir zamandır davet etmekteydi. Hem benim, hemde Ramazan beyin yurtdışındaki proğramlarımız nedeniyle bu davetin tarihini ikimizin de Afyon’da müsait bir tarihe denk gelmesi ancak geçen hafta olabildi. ‘Sabah mutlaka kahvaltıya bekliyorum abi’ sözlerine ‘rejim’ falan desekte, ısrarı etkili olunca okula ziyaretimiz kahvaltıyla başlamış oldu. Kahvaltıyı bahçede oluşturulan güzel bir mekanda yaptık.

Eğitime yapılan yatırım: Delilik

Eğitime yapılan yatırım, tabiri yerindeyse bana göre tam bir ‘delilik’. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi eğitim yerine başka bir yere yatırım yapsanız, bir anda bire on kazanabilirsiniz. Şehrimizin lüks otomobilli ve ünlü manken partnerli bazı zenginlerinin hiçte ‘deli’ olmadıkları, ‘akıllı hapazlamacı’lardan oldukları bir dönemde, biz ‘deli’ sayımızın artmasını diliyoruz. Ramazan Avcı’da bu delilerden birisi. Neden böyle bir delilik yaptığını sordum Ramazan Avcı’ya; FETÖ’nün bu alanda geldiği nokta malumdu. Hükümet dersanelerin kapatılma kararı sonrasında Milliyetçi-Vatanseverinsanların eğitim alanında yatırım yapmalarını istedi. Bende özellikle Afyonda FETÖOkullarına alternatif bir eğitim kurumlarının daha da güçlenmesi ve alternatif hale gelebilmesi için böyle bir yatırıma karar verdim. Ve bu alana girerken de en iyisi olmasına gayret ettik. Eğitim alanında son konulan çıta hangi yükseklikteyse daha sonra yapılacak olan yatırımlar mutlaka o çıtayı geçme noktasında çaba sarfedecekti. Bu da Şehrimizin eğitim kalitesinin artmasına vesile olacaktı. Bu nedenle de DOĞA gibi alanında en güçlülerinden birisini buraya getirmeyi hedefledik. Bunu da başardık. Başarı hiç bir zaman tesadüf değildir sözü çok doğru. Eğer İlimizi eğitimde başarılı İller arasına yükseltmek istiyorsak, bunun için mutlaka o İlin yatırımcıları harekete geçmeli. Herşey para demek değildir. Bu eğitim alanında çok para kazanmak diye bir şey yok. Bunu biliyorduk zaten. Paradan önemli şeylerden birisi olan iyi eserler bırakabilmek, iyi nesiller yetiştirebilmek... Biz de bunun için yola çıktık. Bunun adı delilik ise, evet delilik yaptık, yapıyoruz ve yapacağız da. Hem de çok delilikler yapacağız bu alanda. Çünkü Ülkemizin bu deliliklere ihtiyacı var. 

 

DOĞA konseptinin dışına çıkmak mümkün değil...

 

DOĞA gibi eğitimde marka olmuş olan kuruluşlar, isimlerini verdikleri yerleri başı boş bırakmıyorlar. Neredeyse adım atarken onlara sormak, danışmak ve olur larını almak durumundasınız. Ramazan Avcıve ortakları okul yeri konusunda epey bir gidip gelmişler DOĞA’nın Genel Merkezine. Ankara yolundaki bazı yerleri beğenmemiş DOĞA Yönetimi. Sonunda şimdiki yere olur demişler. Projenin hazırlanması, inşaat çalışmaları ve yöneticiöğretmen-personel seçiminde kılı kırk yarmış DOĞA. Boşa ve kolayca marka olunmadığının birer göstergesi tüm bu kılı kırk yarmalar. Okul açıldıktan sonra 10-11 ve 12. Sınıfların açılması için epey ısrarcı olmuş Afyon Yönetimi. Ama DOĞA epey bir süre Hayırdemiş. Bu hayıraslında boşuna söylenilmemiş. Çok çeşitli gerekçeleri var. Ramazan Avcı şimdi hak veriyor DOĞA Genel Merkezinin o dönemlerde neden hayır’da direnmesine. Onca çabadan sonra şimdi Afyon DOĞA’da 10-11 ve 12. Sınıflar açılmış durumda.


Kapasiteyi sonuna kadar doldurmayacaklar

DOĞA Afyonkarahisar Kolejinin öğrenci kapasitesi 1158 olmasına rağmen, Kolej
Yönetimi 850-900 sayısını geçmek istemiyor. ‘Çünkü’ diyorlar; ‘Okuldaki öğrencilerimizin sınıflarda daha rahat eğitim görmelerinden yanayız. Kalabalık ve yoğun sınıflar olmasın istiyoruz.’ DOĞA’nın kendi konseptine uygun bir şekilde oluşturulan alanda Ekoloji derslerinin de verildiği bölümdeki kahvaltı esnasında DOĞA Kolejiile bilmediğimiz pek çok hususu da öğrenmiş olduk. Kahvaltı sonunda, okulun yemeklerinin hazırlandığı mutfak bölümüne geçtiğimizde anladım neden kahvaltı için ısrar ettiğini Ramazan beyin. Hem öğrencilere ne kadar lezzetli yemeklerin ikram edildiğini göstermek, hem de o lezzetli yemeklerin hazırlandığı mutfak hakkında bilgiler vermek istemişti. 5 yıldızlı otellerin mutfaklarını
aratmayacak bir modenlikte ve temizlikteydi DOĞA’nın mutfakları. Kahvaltıdaki tüm çeşitlerin kalitesi, lezzeti ve sunumu da 5 yıldızı hak etmekteydi. DOĞA Kolejlerinin tamamında aynı menü uygulanıyor. Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli’nin hazırladığı menüler, Bilkent Üniversitesinin yan kuruluşu olan BCC firmasının deneyimli ekibi tarafından DOĞA Afyonkarahisar Kolejinde hazırlanıp, öğrencilere ve öğretmenlere sunuluyor. BCCgünlük olarak Türkiye çapında 65 bin kişiye Avrupa standartlarında yemekhizmeti veren bir kuruluş. Bilkent Holdingçatısı altındaki bu kuruluşun elemanlarını seçmekte ise oldukça titiz olduğunu belirtmek gerek. Mutlak memnuniyetin ancak kaliteli hizmet sunumuyla sağlanacağına inanan şirketin tedarikçilerini de pek çok açıdan haberlihabersiz denetlediklerini de belirtelim. BCC Afyonkarahisar DOĞA Kolejinde mükemmel bir mutfak dizayn etmiş. Çalışanları hijyen kurallarına önem gösteriyor. Zaten okulda sürekli olarak bir gıda mühendisi görev yapmakta. Öğrencilere kahvaltı ve öğle yemeğinin yanı sıra bazı sınıflardaki öğrencilere de ikindi kahvaltısı ikram ediliyor. Öğrenciler ve öğretmenler ile personel toplamında günde neredeyse bin kişiye yemek çıkartılan bu mutfağa gösterilen özen, DOĞA’nın öğrencilerine verdiği değerin bir başka göstergesi...

 


 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1263
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Söyleşi Haberleri
ÖRNEK ÜNİVERSİTE BAŞKENT
BANK ASYA İLE İLİŞKİLER NE ZAMAN KESİLDİ?
ÖNCE KISACA ANLATALIM HABERAL HOCAYI...

ÖNCE KISACA ANLATALIM HABERAL HOCAYI...
AKÜ YARGILAMALARI
Kolay gelsin...
Sağlık’ta değişim...
NEYMİŞ?
Diğer Başlıklar

Kuru inat!
ByLock’tan 1089 mesaj yollamıs
Başkan hızlı başladı
Eczacılarda yönetim değişmedi
Komisyon uygun gördü
Kızılay otobüs istiyor
Araplar spor kompleksini beğendiler
Spor Bilimleri kongresine katıldılar
Kütahya'da Diyaliz'i anlattılar
Akü'de güzel seyler oluyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
BANK ASYA İLE İLİŞKİLER NE ZAMAN KESİLDİ?
17/25 Aralık süreci biliniyor. Hain ö...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
RUHLARIN SELFIE'SİÇEKİLEBİLSEYDİ EĞERACABA ...
Fatih SUSUZ
Temsilcilerimiz yüzümüzü güldürdü
Hafta sonu oynanan karşılaşmalardaAFJET Afyonspor,...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5807:3812:5415:3117:5119:19

Tuesday, November 21, 2017
Tarihte Bugün
1944 - İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
1920 - Mardi'nin Kurtuluşu
2055 - Sanayi Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.97